הליכות ג'יין

ג'יין ג'ייקובס (1916-2006) עיתונאית וסופרת שהתפרסמה בעקבות ספרה המפורסם "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות", גילתה עניין רב במגמות הבניה והתהליכים המתרחשים בעיר. היא הצביעה על מגמות פיתוח הפרברים על חשבון המגורים בתוככי העיר ואת עידוד השימוש בכלי רכב המאפשר זאת, כמעודדות ניכור אורבאני ולירידה באיכות החיים בעיר עצמה. לזכר מפעלה נערכים בערים רבות בעולם בשבוע הראשון של חודש מאי החל משנת 2007 סיורים עירוניים מודרכים על ידי מקומיים, דוגמת סיורים להכרת השכונות וההווי הייחודי שלהם, סיורי אדריכלות וכדומה.
בבאר שבע מתקיימים הסיורים החל מ 2014 ביוזמתה של אדריכלית בת אל יוסף. בשנה האחרונה אחד הסיורים המוצלחים "ממשק עזר לנווה נוי" התקיים בשכונת נווה נוי בהדרכתו של ידי ותיק, שלמה בן שושן, (מייסד סיירת ההורים העירונית), יליד השכונה ואוהבה שסיפר של תולדות השכונה מנקודת מבטו של ילד שבגר בה זה מכבר והקים בה משפחה.

"ניידות עירונית מקיימת" – או נעם בקיצור

ההליכה, הריצה והרכיבה הינן דרכי ניידות זמינות ויעילות בעיר הטומנות בחובן רווח בריאותי והנאה, אשר במידה רבה נדחקו הצידה בעת החדשה ע"י גל הטכנולוגיות של העולם המודרני והמוטורי וסמלי הסטטוס הנלווים, כמו בשאלה "באיזו מכונית את\ה נוהג\ת… ? " מחקרים מצביעים על התפתחות זיקה חזקה של האדם לסביבת מגוריו שמושגת דווקא ע"י הליכה\ריצה\רכיבה (Developing sense of place) שבאמצעותן האדם לומד להכיר את סביבתו וקהילתו (או- החי, צומח ודומם) "מיד ראשונה" ולאו דווקא דרך זגוגית רכבו מתא הנהג הנעים אך המנוכר.
באזורי פריפריה, כמו הנגב והגליל לדוגמא, עידוד תרבות ניידות עירונית ירוקה בכוחה למשוך אוכלוסיה איכותית ולחזק את הקיימת שכן כולנו כבר מבינים ששמירה על איכות הסביבה והפחתת זיהום אוויר הן כבר מזמן הכרח קיומי ולא, כפי שעלול להיתפס בטעות, נחלת עיסוקן של אוכלוסיות "חזקות" במרכז הארץ היכולות לקדם תחבורה ירוקה.

שיח מתגלגל

פיתוח תחושת מקום עומד בבסיס החזון של פרויקט סיורי 'שיח מתגלגל' שקם לפני 4 שנים כשירות לקהילה כאשר בסיס הרעיון הוא להוציא את העיר וסביבתה משמריה ולשתף ביופי מורשתה, אתריה ואנשיה את קהל התושבים המקומי וכן הרחב. את השם ג'יין ג'ייקובס שמענו לאחר שפרויקט שיח מתגלגל החל לרקום עור וגידים ומרגע שהתוודענו להליכות ג'יין השנתיות חייכנו במבוכה, משמע כיוונו לדעת גדולים מאתנו. ולא רק זאת, בבאר שבע הסיורים מתרחשים בתדירות של אחת לחודש ולא רק אחת לשנה.

לשאלה המאתגרת שנדרשתי אליה ע"י פרופ' עדי וולפסון (יועץ ראש עיריית ב"ש לקיימות בהתנדבות, ראש מחלקת הנדסת כימיה במכללת סמי שמעון, ופעיל סביבתי רב מעשים) מדוע המילה הכל כך אופנתית היום "מקיימת" נכנסה לשם הפרויקט, התשובה פשוטה בסה"כ: אנו חיים וצורכים כל העת משאבים מן הטבע כדי להתקיים ברמת החיים שהורגלנו בה; ובכן כמה אנו עוצרים ומטים את מחשבתנו במה אנחנו יכולים להחזיר לעולם כדי שהעולם יתקיים שנים ארוכות יותר בתנאים טובים יותר למען הדורות הבאים ? אם ולו נתחיל בקטן, נשקול ונתכנן צריכת משאבים מעטה יותר כגון נסיעה בתחבורה ציבורית, הליכה או רכיבה במקום רכבנו הפרטי, כי אז בזבזנו פחות משאבים וחסכנו מעט על מנת לאפשר לקיים קצת יותר טוב את הכוכב שלנו. והריי לכם ניידות עירונית מקיימת.